Actualitatea Crescatorului de Pasari

Acest album se adresează crescătorilor de păsări cu scopul de a-i ține la curent cu noutățile în domeniu, la zi. Nu ezitați să postați atunci când aveți informații noi oferind astfel colegilor dumneavoastră, oportunitatea aflării unor informații de interes general.
Așa cum primăvară nu se face cu o singură floare, nici o asociație nu va fi puternică cu unul doi crescători performanți. Important este ca toți sa fie performanți, iar comunicarea reciproca va, va ajuta sa mergeți cat mai departe!
Mult succes tuturor!

Azi 12.02.2014 despre INELE PENTRU PASARI

Iată ce spune Constituația Entente Europpeene (pe scurt EE) despre ele (sursa www.entente-ee.com/englisch/Constitution.html)

3.13 From 2008, the EE will have a patented logo for closed rings to be used by all
affiliated countries. The logo will be released to the ring manufacturer of the
affiliated country upon written application from the relevant national
federations. The logo and the letters EE are to be positioned to the left of the
country code. From 2008 onwards, only exhibits with the correct EE-rings will
be judged at European and all national shows of affiliated countries. Exception:
exhibits with rings from 2003 to 2007. Exhibits may not be older than 6 years
(e.g. 2002 – 2007)

Pe romaneste:

Din 2008 EE va avea un logo patentat pentru inele care vor fi folosite de toate țările afiliate.
Logoul va fi eliberat producătorului inelului din tară afiliată in urma unei cereri scrise de la federațiile (Uniunea) naționale relevante1. Logo-ul si literele EE trebuie să fie poziționate în partea stângă a codului de țară. Începând cu 2008, numai exponatele cu inele EE corecte vor fi judecate (arbitrate) la toate evenimentele la nivel european sau național ale țărilor afiliate. Mai este vorba de o excepție pentru inele din perioada 2003-2007 dar nu mai vechi de 6 ani.

1 4.2 In order to affiliate to the EE, these national societies must cover the entire
country as a whole rather than only a region.

Tradus pe românește articolul 4.2 spune ca ”Federația” sau Uniunea in cazul nostru trebuie sa aibă o acoperire națională nu doar regională. De aici se înțelege ca o federație care acoperă un județ sau doua nu va putea sa adere la EE. In cazul nostru având deja reprezentare prin UNIUNE.

Procedura era ca Uniunea sa aplice în scris la EE sa elibereze logoul la producătorul agreat de la noi. Un SRL care face mai ieftin daca exista acest interes! Probabil treaba se făcea pe bani pentru ca un logo costa. Daca va amintiți cat a costat o anumita frunza! Nu e cazul nostru, probabil suma era modica doar ca Uniunea prin contractul de achiziție trebuie sa apere drepturile de autor, prin prisma legislației existente. Adică sa se sesizeze ori de cate ori apar inele cu serii si forme dubioase neconforme cu Registrul Genealogic in baza căruia Uniunea a comandat inele la producătorul agreat sau nu respectă logoul autentic. Normal daca as fi Uniune făceam o licitație sau cel puțin o selecție de oferte în așa fel încât crescătorii sa poată cumpăra inele la prețuri mici.

Ce a făcut Uniunea nu știu, doar că chestia cu comandatul inelelor in Germania sau nu mai știu unde este aiurea. Noi românii putem fabrica inele cu logoul EE dacă Uniunea a aplicat in scris la EE. Deci se cumpăra LOGOUL nu inelele.

Daca aderam la Uniune putem discuta oficial pe acesta temă, daca nu aderăm ne vedem de treaba!

Albumul selectat nu contine nici o poza.

Acest album nu are incă nici un comentariu.